top of page
  • תמונת הסופר/תYaakov Avishai

מהי פלטת צבעים מונוכרומטית בעיצוב פנים

עודכן: 1 באוק׳ 2021

בחירת פלטת הצבעים לפרויקט עיצוב פנים יכולה להיות מכריעה. כל מי שעשה טיול בחנויות כאשר החל בשיפוץ הבית יכול להעיד על כך שלכאורה האפשרויות הן אינסופיות בכלל ובכל הנוגע לצבע בפרט. האם יש דרך להפוך את בחירת הצבעים לפשוטה יותר?


למעשה, יתכן שישנה דרך פשוטה יותר: לעצב את החלל סביב פלטת צבעים מונוכרומטית. פעולה פשוטה להפליא אשר תכניס נופך של אלגנטיות לכל חלל, דבר שכדאי לקחת בחשבון כשניגשים לעיצוב פנים.אז מהי פלטת צבעים מונוכרומטית?

פלטת צבעים מונוכרומטית פירושה שצבע בסיס יחיד מהווה את הבסיס לבחירת הצבעים של החדר. למרות שגוונים שונים של הצבע הנבחר יכולים להדגיש את החלל, אין צבעים אחרים. בחדרים רבים בטירות אירופאיות ישנות (ואפילו בבית הלבן) נעשה שימוש בפלטות צבעים מונוכרומטיות.


מונוכרומטיות בהגדרתה היא תכונה של מקורות אור מסוימים - אור מונוכרומטי הוא גל אלקטרומגנטי בעל אורך גל יחיד. הגדרות מדעיות מסובכות עוסקות במושגים כמו אורך גל וקרינה, אך למטרות מעשיות ולא למטרות עיצוב.


מי שחשובה לו טהרת המונוכרומטיות יטען שצבע הבסיס הראשוני חייב להיות אחד מצבעי היסוד, המשניים או השלישוניים, אך למטרות עיצוב פנים מעשיות זה לא צריך להיות כך. בסופו של דבר העיקרון הוא פשוט: שימוש בצבע יחיד יחד עם סולם הגוונים שלו מהבהיר ועד הכהה.


הלבן נחשב בדרך כלל לצבע מקובל (ורצוי) בכל פלטות הצבעים המונוכרומטיות, מכיוון שהוא בעצם הגרסה הקלה ביותר של כל הצבעים. זה מאוד נפוץ, למשל, להשתמש בגימורים לבנים או באביזרים לבנים בחדר שיש בו כל סוג של מונוכרומטיות.


כיצד תצרו פלטת צבעים מונוכרומטית?


התחילו בבחירת צבע בסיס. זה יכול להיות צבע שאתם אוהבים אינסטינקטיבית וזה יהיה הצבע השולט בעיצוב החדר. הוא גם עשוי ליצור את הצבע העיקרי על הקירות. השלב הבא הוא לבחור וריאציות בהירות וכהות יותר של צבע זה כאופציות. וריאציות אלה עשויות לשמש על קיר דקורטיבי, פנלים, פרופילים (קרניז) היקפיים או באביזרים או ברהיטים בתוך החדר. במניפות הצבעים תמצאו דוגמאות צבע שנותנות מבחר רחב של וריאציות גוון הבנויות סביב צבעי בסיס שונים.


מניפת צבעים

מעצבים ממליצים לבחור לפחות שתי אפשרויות מצבע הבסיס - אחת בהירה יותר, אחת כהה יותר. כפי שנכון לכל ערכת צבעים, יהיה עליכם לקבוע היכן וכיצד תשמש כל וריאציה בעיצוב הכולל. עם זאת, חשוב לוודא שהצבעים שלכם שונים מספיק כדי לספק קצת ניגודיות. צבעים קרובים מדי יוצרים תחושה דביקה ולא מדויקת בעיצוב החלל שלכם.


טרמינולוגיה, גוונים וטונים


כאשר אתם יוצרים פלטת צבעים יהיה עליכם להכיר מספר מונחים נפוצים. זוהי רשימה המונחים שכדאי להכיר:


צבע בסיס - הצבע הדומיננטי, או הצבע הראשי שנבחר עבור פלטת הצבעים. זוהי נקודת המוצא אשר ממנו יגזרו כל שאר האפשרויות.


צבע - הכוונה לאחד מ- 12 הצבעים הטהורים בגלגל הצבעים. גלגל הצבעים מתחלק לשלוש קטגוריות, צבעי יסוד, צבעים משניים וצבעים שלישוניים. צבעי היסוד הם אדום, צהוב וכחול. הצבעים המשניים הם ירוק, כתום וסגול - כל אחד נוצר משילובי צבעי היסוד. הצבעים השלישוניים הם צהוב-כתום, אדום-כתום, אדום-סגול, כחול-סגול, כחול-ירוק וצהוב-ירוק כל אחד נוצר על ידי ערבוב של צבע יסוד וצבע משני.


צל - הכוונה לצבעים הנוצרים כאשר שחור מתווסף לצבע על מנת להפוך אותו לכהה יותר.


גוון (Tint) - הכוונה לצבע הנוצר כאשר לבן מתווסף לצבע על מנת להפוך אותו לבהיר יותר, כמו בצבעי פסטל.


טון - הכוונה לצבע הנוצר כאשר אפור מתווסף לצבע על מנת להפוך אותו להפחית את עוצמת הצבע.


היתרונות של פלטת צבעים מונוכרומטית


לסגנונות הצבעים המונוכרומטיים יש מספר יתרונות שכדאי לשקול אותן בעיצוב פנים או בעיצוב גרפי. היתרונות של פלטות צבע מונוטוניות כוללות:

  • צבע אחד אוטומטית יוצר תחושה של פשטות והרמוניה בחלל.

  • העיצוב פשוט יותר מכיוון שהחששות לגבי התנגשויות צבעים מבוטלות.

  • הוא יוצר סגנון מינימליסטי המאפשר לאובייקטים בתוך החדר לקבל עדיפות. בחדר עם עתיקות יקרות, למשל, תכנית מונוכרומטית תדגיש אותן.

  • צבעים חדגוניים מאפשרים לראות אלמנטים מנוגדים בחדר אחד.

  • השימוש בצבע יחיד יכול ליצור רושם עז ונועז, במיוחד אם צבע בסיס עז או יוצא דופן.

האם כדאי לשבור את החוקים?


הקפדה על הכללים תכתיב שכל הצבעים יהיו בתוך פלטת הצבעים המונוכרומטית, ללא יוצא מן הכלל. יחד עם זאת, מספר לא מבוטל של מעצבים שמשתמשים באופן קבוע בפלטות צבעים מונוכרומטיות אוהבים גם לשבור את החוקים בזהירות.


במקרים מסוימים, למשל, ניתן לראות צבע עז בניגוד גמור לתוכנית המונו הבסיסית וזה במטרה להדגיש את האפקטיביות של העיצוב הכולל. במיוחד בעיצובים מונו כרום לבנים או שחורים, השימוש בצבע מנוגד יחיד יכול להיות יעיל מאוד. למרות זאת, יש להקפיד להשתמש בצבע נוסף במשורה ובכוונת מכוון.


מעוניינים שאנו בסטודיו יעקב אבישי נעצב עבורכם? מוזמנים ליצור איתנו קשר.1,170 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page